Načítám…

Pravidla tenisové ligy v Olomouci

 1. Vocode?
  1. Jde o naší unikátní tenisovou ligu jednotlivců.
  2. Liga je přístupná jen členům spolku. Podmínkou účasti v ní je zaplacení stanoveného členského příspěvku.
  3. Vyplníš dotazník a my tě zařadíme na takovou úroveň, aby sis co nejlépe zahrál.
  4. Dodáme ti 4 vyrovnané soupeře každý měsíc.
  5. Zápasy si domluvíš sám kdy a kde ti to vyhovuje. Doporučujeme použít naše domlouvací rozhraní.
  6. Zápas se hraje primárně na 1 hraný set. Za stavu 6:6 se hraje tie-break do 7 bodů (rozdíl 2 body). V případě domluvy hráči mohou odehrát i na 2 vítězné sety.
  7. S čím se hraje? VAŠE LIGA nemá žádnou oficiální značku tenisových míčů, vždy tedy záleží na domluvě soupeřů.
  8. Výsledky zápasů zapíšeš na web a dle nich dostaneš další měsíc lepší či horší soupeře.
  9. Ligový ročník se skládá z podzimní, jarní a letní sezóny.
  10. Každá sezóna se skládá ze 4 kol, které přibližně odpovídají kalendářním měsícům.
  11. Členský příspěvek se hradí měsíčně ve výši uvedené v Sazebníku členských příspěvků. Pokud máš aktivní opakovanou platbu, strhne se ti další platba automaticky 7 dní před začátkem kola.
  12. Odměňujeme nejlepší hráče ročníku, ale také losujeme spoustu cen pro celoroční hráče.
  13. Teď už víš jak na to, tak pojď na to, zlato.
 2. Domluvy a omluvy
  1. Na začátku každého kola ti e-mailem pošleme seznam soupeřů a odkaz do skupiny, ve které si můžeš ihned začít domlouvat zápasy. Termín a sportoviště si se soupeřem zvolíte sami.
  2. Termíny můžeš jednoduše navrhnout ve své skupině zde na webu, e-mailem nebo telefonicky. Podívej se na seznam partnerských sportovišť, která hráčům VAŠÍ LIGY nabízejí slevy na odehrání zápasů. Kurt rezervuješ stejně jako běžný zákazník, jen navíc uveď, že jdeš hrát VAŠI LIGU. VAŠI LIGU pak ještě připomeň při placení kurtu. Recepční ověří, zda jste oba uvedeni na aktualizovaném seznamu hráčů pro daný měsíc a následně vybere sníženou cenu za kurt. Pozor na specifická pravidla některých sportovišť (viz seznam partnerských sportovišť). Slevy na kurty se nedají sčítat. V případě, že jeden z hráčů má Multisport kartu, již na kurt nelze využít slevu pro VAŠI LIGU. Z důvodu férovosti proto hráč platící s Multisport kartou doplatí rozdíl oproti slevě druhému hráči, který nemohl využít slevu na VAŠI LIGU (pokud v daném časovém pásmu sleva je). Příklad: základní cena 200 Kč, cena pro VAŠI LIGU 150 Kč. Multisport platba: 100 Kč. Doplatek 100 Kč. Hráč s Multisport kartou doplatí hráči bez Multisport karty 25 Kč. Hráč bez Multisport karty platí 75 Kč, jako by platil s nárokem na slevu do VAŠÍ LIGY).
  3. Pravidlo 5 dnů a malá skreč: Ideální je, aby se zápasy odehrávaly v průběhu celého měsíce. Pokud chceš, můžeš samozřejmě všechny své zápasy odehrát jen v posledním možném týdnu, je ale důležité, abys o tom soupeřům dal včas vědět. Sami si své zápasy pak naplánují tak, aby jim zápas s tebou vyšel v termínu podle tvých možností. Proto navrhni termíny zápasů co nejdříve - nejpozději do pěti dnů od začátku kola. Pokud na začátku kola nemůžeš hrát, nebo se domlouváš telefonicky, napiš, prosím,  soupeřům vzkaz do omluv - díky plánovači zápasů můžeš psát omluvu nebo navrhovat termíny klidně měsíc před začátkem nového kola. Po pěti dnech kola se hráčům, kteří nenavrhli termín, nenapsali vzkaz, nemají zapsaný výsledek zápasu nebo nejsou aktivní pod termíny soupeřů, zapíše automaticky tzv. malá skreč s:6 nebo s:s.
  4. Malá skreč má za úkol nekomunikující hráče vybudit k aktivitě. Kdy dostaneš malou skreč? Když do pěti dnů od začátku kola nesplníš ani jednu z následujících podmínek:
   1. když soupeřům v Plánovači zápasů nenavrhneš žádný termín
   2. když nenapíšeš vzkaz do Omluv
   3. když nezapíšeš výsledek zápasu
   4. když v domlouvání zápasů nereaguješ na termíny soupeřů
  5. Malé skreči se můžeš velmi snadno vyhnout, stačí dobře komunikovat. Když už malou skreč obdržíš, vezmi telefon a co nejdříve se ozvi soupeřům nebo na webu navrhni co nejvíce možných termínů k odehrání zápasu. Zároveň prosíme protihráče, aby situaci malé skreče nezneužívali a v případě, že se soupeř s malou skrečí ozve a chce se na zápas odehrát, snažili se na zápasu dohodnout a odehrát ho. Pokud budeš aktivní, navrhneš dostatek termínů a protihráč nebude mít žádnou ochotu se domluvit, může dojít i k přehodnocení skreče. V takovém případě kontaktuj správce ligy. Věříme ale, že všichni v lize chceme zápasy odehrávat a skrečí bude minimum. Pokud se zápas odehraje, stačí zadat správný výsledek zápasu obvyklým způsobem. Pokud se zápas neodehraje, změní se malá skreč na konci kola na skreč velkou.
  6. Domluva po telefonu nebo e-mailem. Domlouváš-li zápasy telefonicky nebo e-mailem, musíš do pěti dnů od začátku kola soupeře buď kontaktovat s termíny zápasů nebo jim nechat vzkaz v záložce Omluvy a diskuze, že se jim brzy telefonicky nebo mailem ozveš. Domluva zápasů je v tuto chvíli na tobě. Ty musíš soupeře kontaktovat jako první. Pokud se soupeřům neozveš, mají nárok na zapsání skreče 6:S z jejich pohledu.
  7. Nemůžeš na domluvený zápas? Buď ohleduplný a soupeři co nejdříve zavolej nebo pošli SMS, ať na kurt nejezdí zbytečně. Vznikne-li ti povinnost uhradit storno poplatek za pozdě zrušenou rezervaci kurtu, buď, prosím, fér a storno uhraď. Pokud se se soupeřem nedomluvíte na náhradním termínu, vzniká mu nárok na výhru 6:S (skreč).
  8. Jdeš pozdě? Dej o sobě soupeři vědět, pošli SMS nebo zavolej. 
  9. Kdo dává míče? Ty i soupeř si na zápas doneste míče v dobrém stavu a dohodněte se, čí použijete. Pamatuj, že hra s novými míči nejméně zatěžuje klouby. Čím starší a ohranější míče, tím větší zdravotní problémy.
  10. Nemůžeš v daném měsíci hrát vůbec? Dej o tom, prosím, soupeřům vědět co nejdříve to budeš vědět! A poté zapiš výsledek S:6 z tvého pohledu.
  11. Pokud víš, že v příštím měsíci nebo měsících nebudeš moci hrát vůbec, nastav požadovanou pauzu kliknutím na Odhlásit z ligy na stránce Můj přehled. 
  12. Ať se snažíme sebevíc, liga je o lidech. Prosím, buď v komunikaci aktivnější než tvůj soupeř. Nevíš, jaké měl dětství.
 3. Kolik vezu domů bodů?
  1. Hned po zápase se prosím dohodněte, kdo výsledek zapíše. Většinou si tento radostný krok užije vítěz a bezprostředně po zápase zapíše výsledek v poměru gemů na web (např. 6:3). Pokud jsi prohrál, raději se ujisti, že soupeř výsledek správně zapsal a pokud tak bezprostředně neučinil, udělej to za něj. Jako první vždy zapisuješ vlastní počet vyhraných gemů. Fiftýny uhrané v jednotlivých gemech se nezaznamenávají. Výsledek zapiš maximálně do 24 hodin po zápase.
  2. Zápasy bodujeme 2 body za výhru (včetně 6:S) a 0 bodů za prohru (včetně S:6). Neodehraný zápas (S:S) je za 0 bodů pro oba. Navíc oba hráči mají skóre 0:6 na gemy. Počet uhraných gemů může rozhodovat v případě shodného počtu bodů 2 a více hráčů ve skupině.
  3. Pokud se oba soupeři domluví na odehrání na 2 vítězné sety, využijí pro přepočet na jeden hraný set tuto tabulku.
  4. Ve výjimečných případech, kdy je skupina 4členná (6členná), získávají její hráči za odehrané zápasy body přepočítané tak, jako by byla skupina 5členná. Konkrétně podle vzorce „získané body krát 4/(x-1), kde x je počet lidí ve skupině“. Celkový součet bodů ze všech zápasů je zaokrouhlen na celá čísla. Toto pravidlo je zavedeno, aby hráči neměli nevýhodu (výhodu) v počtu získaných bodů do žebříčku oproti hráčům hrajícím v 5členných skupinách.
  5. Pokud výsledek zapíšeš špatně, do 10 minut od zapsání můžeš výsledek sám opravit přímo v tabulce s výsledky. Po uplynutí 10 minut můžeš v tabulce s výsledky nahlásit špatný výsledek správci vyplněním formuláře. Stačí kliknout na špatný výsledek. Pokud výsledek zadal soupeř, zkontroluj si jeho správnost. Po ukončení kola lze výsledky reklamovat maximálně do 12 hodin následujícího dne.
  6. Co se stane, když nezadáme výsledek? Na konci kola se automaticky zapíše výsledek S:S a oba hráči mají 0 bodů. Proto pozor, ať nezapomeneš zapsat výsledek a nepřijdeš tak zbytečně o body. Po ukončení kola lze výsledky reklamovat maximálně do 12 hodin následujícího dne.
  7. Body, které ze všech zápasů v daném kole získáš, se sčítají. Podle nich se tvoří pořadí hráčů ve skupině. Body ze zápasů se sčítají spolu s body za pořadí ve skupině a s body za úroveň (viz níže oddíl 5). Celkově se z nich tvoří i žebříček všech hráčů v lize v daném kole. Žebříček se po zapsání každého výsledku vždy aktuálně přepočítává.
  8. Hraj prosím fair-play, hrajeme hlavně pro radost ne pro body.
 4. Co když se nedohodneme? Spory a skreče
  1. Pokud se tvůj soupeř bez omluvy nedostaví k domluvenému zápasu, znamená to pro tebe vítězství 6:S (skreč).
  2. Pokud se soupeř z domluveného zápasu omluví, zkuste se spolu oba domluvit a najít nový termín. Pokud ho už nenaleznete, připadá vítězství 6:S pro tebe. Věříme ale, že chceš, stejně jako my, co nejvíce zápasů odehrát. To je hlavní smysl ligy.
  3. Pokud ti byla zapsána Malá skreč (viz pravidla 2.3 a 2.4), není soupeř povinen na tvé pozdější návrhy k odehrání zápasů nijak reagovat. Odehrání zápasu je tedy na jeho dobré vůli. My ale věříme, že se většina zápasů podaří i přes zapsanou malou skreč odehrát a výsledky se změní. Odehrávání zápasů je hlavním smyslem ligy.
  4. Pokud se zápas nestihne dohrát, a nedohodneš se soupeřem na dohrávce v jiném termínu, o výsledku rozhoduje následující v tomto pořadí:
   1. Pokud jeden ze soupeřů přišel pozdě, prohrává nedohrané gemy kontumačně.
   2. Pokud oba soupeři přišli včas, rozhoduje následující:
    1. rozehraný gem rozhodují odehrané fiftýny - daný gem vyhrává ten hráč, který v době ukončení zápasu vedl. Zbylé gemy se připíší rovnoměrně oběma soupeřům (Příklad 1: 4:2, 40:15 - daný gem vyhrává první hráč (5:2), zbylé gemy se dopisují rovnoměrně - výsledek je 6:3. Příklad 2: 4:2, 15:40 - daný gem vyhrává druhý hráč (4:3), zbylé gemy se dopisují rovnoměrně - výsledek je 7:6).
    2. v případě, že je stav v gemu nerozhodný nebo se nový gem nezačal hrát, rozhoduje stav dohraných gemů (Příklad 1: 4:3, zapíše se 7:6. Příklad 2: 5:3, zapíše se 6:4).
    3. Pokud je stav na gemy nerozhodný a hráči nestihli rozhodující gem nebo tie-break rozehrát, rozhodne o vítězi zápasu los (hození koruny).
   3. Pokud se zápas nedohraje z důvodu zranění jednoho z hráčů, které bylo způsobené nebezpečným činem protihráče, zbylé gemy jsou přiznány zraněnému hráči.
   4. Pokud se zápas nedohraje z důvodu zranění jednoho z hráčů bez zavinění soupeřem, budou nedohrané sety zapsány v neprospěch zraněného hráče. “Nezraněný hráč” získává zápas v poměru 3 : počtu setů vyhraných “zraněným hráčem”. V případě, že zranění není vážné, mohou se hráči domluvit na dohrání ve zbývajících dnech kola a výsledek zapsat až po dohrání zbylých setů nebo odehrání nového zápasu. Odehrání náhradního zápasu je však čistě dobrovolné.
   5. Moudřejší ustoupí. Jsi ty ten moudřejší?
 5. K čemu mi ty body jsou? Systém ligy.
  1. Jedno kolo VAŠÍ LIGY trvá přibližně jeden kalendářní měsíc, viz níže oddíl 6.
  2. Ve skupině je v každém kole 5 hráčů včetně tebe (výjimečně 4 či 6) a hrajete zápas každý s každým.
  3. Dle tvých výsledků v tomto kole se pohybuješ v žebříčku výše či níže a v dalším kole hraješ s lepšími či horšími soupeři.
  4. Ligový ročník se skládá ze 3 sezón a každá sezóna ze 4 kol. Na konci každé sezóny vyhlásíme nejlepší hráče a hráčky sezóny.
  5. Nově přihlášení hráči začínají hrát rovnou ve skupině odpovídající jejich úrovni a to na začátku jakéhokoli nového kola, i v průběhu sezóny. O tvé co nejpřesnější nasazení se správce pokusí dle tebou vyplněného dotazníku, osobní konzultace či dle dalších informací správce.
  6. Pokud během tvých prvních kol v lize zjistíš, že tvé nasazení do ligy neodpovídá tvé úrovni hry, skontaktuj správce a ten se to pokusí napravit.
  7. Jak vidíš na obrázku, schéma ligy má 3 možné struktury dle počtu hráčů.
  8. Při počtu do 38 hráčů jde o skupinky pod sebou.
  9. Při počtu 39-93 hráčů jsou skupiny uprostřed umístěny paralelně 2 vedle sebe, to umožňuje lepší obměnu soupeřů a také rychlejší pohyb nahoru a dolů ligou.
  10. Při počtu 94 a více hráčů jsou paralelní skupiny uprostřed schématu dokonce 3 vedle sebe, což obměnu i pohyb ještě více usnadňuje.
  11. úroveň ligy počet hráčů do 38 počet hráčů 39-93 počet hráčů 94 a více
   profíkzačátečník
  12. V úrovních s paralelními skupinami jsou hráči každé kolo náhodně namícháni do jedné ze skupin. Tím je zajištěna dostatečná obměna soupeřů.
  13. Soupeři ve skupině v novém kole jsou určeni na základě tvých bodů v žebříčku minulého kola. Body získáváš za výsledky zápasů (oddíl 3), dosažené pořadí ve skupině (5.13) a za úroveň skupiny (5.15) v lize.
  14. Pořadí ve skupině je ohodnoceno těmito body:
   1. 1. místo 30 bodů
   2. 2. místo 25 bodů
   3. 3. místo 12 bodů
   4. 4. místo 4 body (ve výjimečném případě 6členné skupiny 10 bodů)
   5. 5 .místo 0 bodů (ve výjimečném případě 6členné skupiny 4 body)
   6. 6 .místo 0 bodů
  15. Při shodě bodů za zápasy mezi 2 či více hráči rozhodují o pořadí ve skupině tato kritéria:
   1. vzájemný zápas (pokud mají stejně bodů 2 hráči). Při shodě bodů 3 a více hráčů se bere v úvahu minitabulka tvořená pouze z výsledků mezi těmito hráči a rozhodují postupně tato kritéria:
    1. body ze vzájemných zápasů v minitabulce
    2. rozdíl vyhraných a prohraných gemů ze vzájemných zápasů v minitabulce
    3. počet vyhraných gemů ze vzájemných zápasů v minitabulce
   2. rozdíl vyhraných a prohraných gemů v celé skupině
   3. počet vyhraných gemů v celé skupině
   4. pozice v žebříčku minulého kola
   5. dřívější registrace na webu
  16. Body za úroveň skupiny jsou určeny tak, že nejnižší úroveň získává 20 bodů a každá vyšší úroveň o 20 bodů více.
  17. Na začátku nového kola vezmeme žebříček z kola minulého a od shora ho po 5 hráčích (až na výjimky) rozdělíme do skupinek.
  18. Tvá skupina v novém kole někdy nemusí přesně odpovídat žebříčku na konci minulého kola. Do ligy totiž přibývají noví hráči, vrací se hráči, kteří pozastavili účast a nebo z ligy hráči odcházejí. Nemusíš se tedy najít ve skupině, ve které jsi čekal, nicméně pokud jsi měl postoupit výš, budeš mít lepší soupeře, i když budeš hrát v nižší skupině. Zároveň je ale v zájmu ligy zařadit tyto nové hráče do ligy tak, aby byla liga co nejvyrovnanější.
  19. Správce provádí na začátku každého nového kola (tedy i na začátku nové sezóny) rozřazení, které probíhá poloautomaticky přibližně takto:
   1. Vycházíme z pořadí hráčů v žebříčku minulého kola.
   2. Správce vyřadí hráče, kteří pozastavují hru v lize nebo končí.
   3. Správce přidá nové hráče dle jejich úrovně podle vyplněného dotazníku. Nové hráče nasazujeme o trošičku níže, než je jejich odhadovaná úroveň.
   4. Správce přidá hráče, kteří se vrací do hry po pozastavení účasti, o něco níže, než byla jejich minulá úroveň.
   5. Takto sestavené pořadí hráčů se rozdělí do skupinek po 5 hráčích.
   6. Pokud počet hráčů v lize není dělitelný 5, tak mohou v nejnižších úrovních vzniknout skupiny po 4 nebo 6 hráčích.
   7. Body z žebříčku kola ti okamžitě vstupují do žebříčku sezóny, kde se sčítají za všechna 4 kola sezóny.
   8. Žebříček sezóny a ročníku vedeme zvlášť pro muže, zvlášť pro ženy a celkově.
  20. Při shodě bodů v žebříčku (kola/sezóny/ročníku) rozhoduje postupně následující:
   1. rozdíl vyhraných a prohraných zápasů (za kolo/sezónu/ročník)
   2. počet vyhraných zápasů (za kolo/sezónu/ročník)
   3. rozdíl vyhraných a prohraných gemů (za kolo/sezónu/ročník)
   4. počet vyhraných gemů (za kolo/sezónu/ročník)
   5. pozice v žebříčku minulého kola (jen u kola)
   6. dřívější registrace na webu
  21. Po skončení letní sezóny (konec září) se uzavře celoroční žebříček (součet bodů získaných za všechny tři sezóny ročníku), vyhlásí se slavnostně celkoví vítězové daného ročníku ligy a proběhne losování hodnotných věcných cen ze všech celoročních hráčů.
  22. V losování může vyhrát kdokoli, kdo hrál ligu celý rok. Čím výše se hráč v žebříčku umístí v každé ze 3 sezón, tím více tiketů do slosování získá. Maximálně lze získat 30 tiketů, 10 za každou sezónu (prvních 10 % získává 10 tiketů, druhých 10 % 9 tiketů, ..., posledních 10 % 1 tiket).
  23. Body jsou supr, ale soupeře kvůli nim prosím nezabíjej. Hrajeme přece pro radost ze hry.
 6. Právnické kecy na závěr
  1. Přihlášením do ligy vyjadřuješ souhlas s našimi pravidly a podmínkami a také se zveřejněním výsledků na www.vaseliga.cz, a to i ve spojení se svým jménem, případně fotografií.
  2. V zájmu lepšího fungování soutěže si vyhrazujeme právo upravit tato pravidla v průběhu soutěže.
  3. Pokud po dvě kola bez omluvy neodehraješ žádný zápas, budeš vyřazen z ligy.
  4. V případě vyřazení z ligy z příčiny na tvojí straně ti bohužel nemůžeme vrátit zaplacený členský příspěvek až do měsíce vyřazení.
  5. Pokud ti liga nedodala to, co slibuje, vrátíme ti po odůvodněné reklamaci členský příspěvek v plné výši (platí pouze pro příspěvek za poslední měsíc). Žádost o vrácení příspěvku z tohoto důvodu je automaticky považovaná za vystoupení ze spolku.
  6. Hraješ na vlastní nebezpečí. Doporučujeme ti používat ochranné vybavení, pro squash zejména ochranné brýle.
  7. Vznikne-li ti škoda účastí v této soutěži, nelze ji vymáhat na nás, organizátorech ligy.
  8. Pravidla, která jsme zde nezmínili, se řídí Oficiálními pravidly tenisu.
  9. Kéž tyto právní kecy nikdy nepotřebuješ.
 7. Kodex hráče VAŠÍ LIGY
 8. Kodex hráče VAŠÍ LIGY
 9. Nemusíš se upsat ďáblu krví, náš kodex stačí podepsat potem.

Harmonogram ročníku 2024

 • Květnové kolo: 2.5. – 2.6.
 • Červnové kolo: 3.6. – 30.6.
 • Červencové kolo: 1.7. – 31.7.
 • Srpnové kolo: 1.8. – 1.9.
 • Zářijové kolo: 2.9. – 30.9.
Zkus to bez skreče a něco vyhraješ, člověče.

Hodně radosti na kurtu i v životě ti přeje tým VAŠÍ LIGY.

Platební metody

Platební metody