Pravidla badmintonové ligy v Brně

 1. Vocode?
  1. Jde o naší unikátní badmintonovou ligu jednotlivců.
  2. Zaplatíš startovné a vyplníš dotazník a my tě zařadíme na takovou úroveň, aby sis co nejlépe zahrál.
  3. Dodáme ti 4 vyrovnané soupeře každý měsíc.
  4. Zápasy si domluvíš sám kdy a kde ti to vyhovuje. Doporučujeme použít naše domlouvací rozhraní.
  5. Zápas se hraje na 3 vítězné sety do 21 bodů bez ztrát. Za stavu 20:20 musíš vyhrát o 2 body. Za stavu 29:29 strana, která získá 30. bod, vyhraje set.
  6. Přednost mají vždy míče, na kterých se oba soupeři shodnou. Nezáleží na materiálu ani na barvě. Pokud se soupeři nedokáží shodnout na materiálu, přednost mají vždy míče plastové. Pokud se soupeři neshodnou na značce plastových míčů, přednost mají míče Yonex Mavis 350, modrý pruh, žlutá barva.
  7. Výsledky zápasů zapíšeš na web a dle nich dostaneš další měsíc lepší či horší soupeře.
  8. Ligový ročník se skládá z podzimní, jarní a letní sezóny.
  9. Každá sezóna se skládá ze 4 kol, které přibližně odpovídají kalendářním měsícům.
  10. Startovné na celou sezónu (4 kola) je 555 Kč. V případě přihlášení v průběhu sezóny je startovné následující: 3 kola za 500 Kč, 2 kola za 400 Kč a 1 kolo za 300 Kč. Hrát od začátku sezóny je nejvýhodnější.
  11. Odměňujeme nejlepší hráče ročníku, ale také losujeme spoustu cen pro celoroční hráče.
  12. Teď už víš jak na to, tak pojď na to, zlato.
 2. Domluvy a omluvy
  1. Na začátku každého kola ti e-mailem pošleme seznam soupeřů a odkaz do skupiny, ve které si můžeš ihned začít domlouvat zápasy. Termín a sportoviště si se soupeřem zvolíte sami.
  2. Termíny můžeš jednoduše navrhnout ve své skupině zde na webu, e-mailem nebo telefonicky. Podívej se na seznam partnerských sportovišť, která hráčům VAŠÍ LIGY nabízejí slevy na odehrání zápasů. Kurt rezervuješ stejně jako běžný zákazník, jen navíc uveď, že jdeš hrát VAŠI LIGU. VAŠI LIGU pak ještě připomeň při placení kurtu. Recepční ověří, zda jste oba uvedeni na aktualizovaném seznamu hráčů pro daný měsíc a následně vybere sníženou cenu za kurt. Pozor na specifická pravidla některých sportovišť (viz seznam partnerských sportovišť).
  3. Pravidlo 5 dnů: Ideální je, aby se zápasy odehrávaly v průběhu celého měsíce, proto navrhni termíny zápasů co nejdříve. Pokud na začátku kola nemůžeš hrát, napiš, prosím,  soupeřům vzkaz. Neozve-li se soupeř na webu do 5 dnů od začátku kola, pošli mu SMS nebo zavolej. Pokud ani to nepomůže, napiš správci ligy. Správce soupeře popostrčí, aby se ozval. Teprve poté ti vzniká nárok na zápis 3:S ze tvého pohledu. Nemůžeš na domluvený zápas? Buď ohleduplný a soupeři co nejdříve zavolej nebo pošli SMS, ať na kurt nejezdí zbytečně. Vznikne-li ti povinnost uhradit storno poplatek za pozdě zrušenou rezervaci kurtu, buď fér a storno uhraď. 
  4. Pokud se se soupeřem nedomluvíte na náhradním termínu, vzniká mu nárok na výhru 3:S (skreč).
  5. Jdeš pozdě? Dej o sobě  soupeři vědět, pošli mu SMS nebo zavolej. 
  6. S čím se hraje? Nedohodnou-li se oba soupeři jinak, je oficiálním míčem badmintonové ligy míč Yonex Mavis 350, modrý pruh, žlutá barva.
  7. Kdo dává míč? Ty i soupeř si na zápas doneste míče v dobrém stavu a dohodněte se, čí použijete. Pokud první už není vhodný ke hře, měl by poskytnout míč druhý z hráčů.
  8. Nemůžeš v daném měsíci hrát vůbec? Dej o tom, prosím, soupeřům vědět co nejdříve po začátku kola! Oni si zapíší výhru 3:S z jejich pohledu. 
  9. Pokud víš, že v příštím měsíci nebo měsících nebudeš moci hrát vůbec, nastav požadovanou pauzu kliknutím na Odhlásit z ligy na stránce Můj přehled. 
  10. Ať se snažíme sebevíc, liga je o lidech. Prosím, buď v komunikaci aktivnější než tvůj soupeř. Nevíš, jaké měl dětství.
 3. Kolik vezu domu bodů?
  1. Pokud se nedohodnete se soupeřem jinak, bezprostředně po zápase zapíše vítěz výsledek v poměru setů na web (např. 3:1). Jako první zapiš vlastní počet vyhraných setů. Míčky uhrané v jednotlivých setech se nezaznamenají. Výsledek zapiš maximálně do 24 hodin po zápase.
  2. Na základě zapsaného výsledku dostaneš přidělené body. Viz tabulka:

   Výsledek 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S:S 3:S S:3
   Počet bodů 6 5 4 2 1 0 -2 5 0
  3. Ve výjimečných případech, kdy je skupina 4členná (6členná), získávají její hráči za odehrané zápasy body přepočítané tak, jako by byla skupina 5členná. Konkrétně podle vzorce „získané body krát 4/(x-1), kde x je počet lidí ve skupině“. Výsledný počet bodů je zaokrouhlen na celá čísla (0,5 se zaokrouhlí na 1). Toto pravidlo je zavedeno, aby hráči neměli nevýhodu (výhodu) v počtu získaných bodů do žebříčku oproti hráčům hrajícím v 5členných skupinách.
  4. Pokud výsledek zapíšeš špatně, do 10 minut od zapsání můžeš výsledek sám opravit přímo v tabulce s výsledky. Po uplynutí 10 minut můžeš v tabulce s výsledky nahlásit špatný výsledek správci vyplněním formuláře. Stačí kliknout na špatný výsledek. Pokud výsledek zadal soupeř, zkontroluj si jeho správnost. Po ukončení kola lze výsledky reklamovat maximálně do 12 hodin následujícího dne.
  5. Co se stane, když nezadáme výsledek? Na konci kola se automaticky zapíše výsledek S:S a odečtou se oběma hráčům 2 body. Proto pozor, ať zbytečně nezapomeneš zapsat výsledek a nepřijdeš tak zbytečně o body. Po ukončení kola lze výsledky reklamovat maximálně do 12 hodin následujícího dne.
  6. Body, které si ze všech zápasů v daném kole získal, se sčítají. Podle nich se tvoří pořadí hráčů ve skupině. Spolu s body za skupinu se z nich tvoří i žebříček všech hráčů v lize v daném měsíci. Žebříček se po zapsání každého výsledku vždy aktuálně přepočítává.
  7. Hraj prosím fair-play, hrajeme pro radost ne pro body.
  8. Nezapomeň se počtem bodů pochlubit manželce nebo milence.
 4. Co když se nedohodneme? Spory a skreče
  1. Pokud se tvůj soupeř bez omluvy nedostaví k domluvenému zápasu, znamená to pro tebe vítězství 3:S (skreč).
  2. Pokud se soupeř z domluveného zápasu omluví, zkuste se spolu oba domluvit a najít nový termín. Pokud ho už nenaleznete, připadá vítězství 3:S pro tebe. Věříme ale, že chceš, stejně jako my, co nejvíce zápasů odehrát. To je hlavní smysl ligy.
  3. Pokud se zápas nestihne dohrát, a nedohodneš se soupeřem na dohrávce v jiném termínu, o výsledku rozhoduje následující v tomto pořadí:
   1. Pokud jeden ze soupeřů přišel pozdě, prohrává nedohrané sety kontumačně.
   2. Pokud oba soupeři přišli včas, rozhodují dohrané sety (např. 2:1, zapíše se 3:2). Pokud je stav na sety 2:2, vyhrává rozhodující set ten, kdo má na konci hrací doby v právě probíhajícím setu více bodů (zapíše se 3:2).
   3. Pokud hráči nestihli rozhodující set ani rozehrát, vyhrává soupeř s lepším rozdílem vyhraných a prohraných míčů z předchozích setů.
   4. Pokud nemohou rozhodnout body 1 až 3, určí si hráči výsledek losem (hozením koruny).
   5. Pokud se zápas nedohraje z důvodu zranění jednoho z hráčů, které bylo způsobené nebezpečným činem protihráče, zbylé sety jsou přiznány zraněnému hráči.
   6. Pokud se zápas nedohraje z důvodu zranění jednoho z hráčů bez zavinění soupeřem, měli by se soupeři dohodnout na náhradním termínu. Když se se soupeřem nedohodneš na dohrávce zápasu v jiném termínu, nedohrané sety jsou zapsány v neprospěch zraněného hráče. “Nezraněný hráč” získává zápas v poměru 3 : počtu setů vyhraných “zraněným hráčem”.
  4. Moudřejší ustoupí. Jsi ty ten moudřejší?
 5. K čemu mi ty body jsou? Systém ligy.
  1. Jedno kolo VAŠÍ LIGY trvá přibližně jeden kalendářní měsíc, viz níže oddíl 6.
  2. Ve skupině je v každém kole 5 hráčů včetně tebe (výjimečně 4 či 6) a hrajete zápas každý s každým.
  3. Dle tvých výsledků v tomto kole se pohybuješ v žebříčku výše či níže a v dalším kole hraješ s lepšími či horšími soupeři.
  4. Ligový ročník se skládá ze 3 sezón a každá sezóna ze 4 kol. Na konci každé sezóny vyhlásíme nejlepší hráče a hráčky sezóny.
  5. Nově přihlášení hráči začínají hrát rovnou ve skupině odpovídající jejich úrovni a to na začátku jakéhokoli nového kola, i v průběhu sezóny. O tvé co nejpřesnější nasazení se správce pokusí dle tebou vyplněného dotazníku, osobní konzultace či dle dalších informací správce.
  6. Pokud během tvých prvních kol v lize zjistíš, že tvé nasazení do ligy neodpovídá tvé úrovni hry, skontaktuj správce a ten se to pokusí napravit.
  7. Jak vidíš na obrázku, schéma ligy má 3 možné struktury dle počtu hráčů.
  8. Při počtu do 35 hráčů jde o skupinky pod sebou.
  9. Při počtu 36-90 hráčů jsou skupiny uprostřed umístěny paralelně 2 vedle sebe, to umožňuje lepší obměnu soupeřů a také rychlejší pohyb nahoru a dolů ligou.
  10. Při počtu 91 a více hráčů jsou paralelní skupiny uprostřed schématu dokonce 3 vedle sebe, což obměnu i pohyb ještě více usnadňuje.
  11. úroveň ligy počet hráčů do 35 počet hráčů 36-90 počet hráčů 91 a více
   profíkzačátečník
  12. V úrovních s paralelními skupinami jsou hráči každé kolo náhodně namícháni do jedné ze skupin. Tím je zajištěna dostatečná obměna soupeřů.
  13. Soupeři ve skupině v novém kole jsou určeni na základě tvých bodů v žebříčku minulého kola. Body získáváš jednak za výsledky zápasů a jednak za skupinu.
  14. V každém kole jsou body za skupinu počítány následovně. Pokud v lize hraje 36 hráčů a více, poslední skupina ve schématu získává 6 bodů za skupinu. Předposlední skupina o 6 bodů více než poslední. Třetí od konce o 6 bodů více než předposlední atd. až nahoru k vrcholu schématu. Pokud v lize hraje 35 hráčů a méně, je bodový rozdíl mezi skupinami 10 bodů. Tento vyšší bodový rozdíl za skupinu při počtu hráčů do 35 zajišťuje to, že pohyb hráčů mezi skupinami zde není tak velký jako u velkých lig. To je chtěné proto, že při menším počtu hráčů by větší skoky schématem nahoru a dolů vedly k nevyrovnaným zápasům a to není v zájmu nikoho.
  15. Pokud jsi např. 4x vyhrál, poskočil jsi v žebříčku kola mezi lepší hráče. Na začátku nového kola vezmeme žebříček z kola minulého a od shora ho po 5 hráčích (až na výjimky) rozdělíme do skupinek.
  16. Mezi koly se tedy můžeš přesunout výše či níže i o 20 hráčů, pokud byl tvůj výsledek tak výrazný. Díky tomu se rychle dostaneš na svou správnou úroveň a zároveň se potkáš s novými soupeři.
  17. Tvá skupina v novém kole někdy nemusí přesně odpovídat žebříčku na konci minulého kola. Do ligy totiž přibývají noví hráči, vrací se hráči, kteří pozastavili účast a nebo z ligy hráči odcházejí. Nemusíš se tedy najít ve skupině, ve které jsi čekal, nicméně pokud jsi měl postoupit výš, budeš mít lepší soupeře, i když budeš hrát v nižší skupině. Zároveň je ale v zájmu ligy zařadit tyto nové hráče do ligy tak, aby byla liga co nejvyrovnanější.
  18. Správce provádí na začátku každého nového kola (tedy i na začátku nové sezóny) rozřazení, které probíhá poloautomaticky přibližně takto:
   1. Vycházíme z pořadí hráčů v žebříčku minulého kola.
   2. Správce vyřadí hráče, kteří pozastavují hru v lize nebo končí.
   3. Správce přidá nové hráče dle jejich úrovně podle vyplněného dotazníku. Nové hráče nasazujeme o trošičku níže, než je jejich odhadovaná úroveň.
   4. Správce přidá hráče, kteří se vrací do hry po pozastavení účasti, o něco níže, než byla jejich minulá úroveň.
   5. Takto sestavené pořadí hráčů se rozdělí do skupinek po 5 hráčích.
   6. Ve speciálních případech může mít skupinka 4 či 6 hráčů. Neoblíbená 6-členná skupinka může nastat pouze za stavu 6 a 11 hráčů, jinak jsme ji pro všechny jiné varianty eliminovali.
   7. Body z žebříčku kola ti okamžitě vstupují do žebříčku sezóny, kde se sčítají za všechna 4 kola sezóny.
   8. Žebříček sezóny a ročníku vedeme zvlášť pro muže, zvlášť pro ženy a celkově.
  19. Při shodě bodů v žebříčku (kola/sezóny/ročníku) rozhoduje postupně následující:
   1. rozdíl vyhraných a prohraných zápasů (za kolo/sezónu/ročník)
   2. počet vyhraných zápasů (za kolo/sezónu/ročník)
   3. rozdíl vyhraných a prohraných setů (za kolo/sezónu/ročník
   4. Počet vyhraných setů (za kolo/sezónu/ročník)
   5. dřívější registrace na webu
  20. Po skončení letní sezóny (konec září) se uzavře celoroční žebříček (součet bodů získaných za všechny tři sezóny ročníku), vyhlásí se slavnostně celkoví vítězové daného ročníku ligy a proběhne losování hodnotných věcných cen ze všech celoročních hráčů.
  21. V losování může vyhrát kdokoli, kdo hrál ligu celý rok. Čím výše se hráč v žebříčku umístí v každé ze 3 sezón, tím více tiketů do slosování získá. Maximálně lze získat 30 tiketů, 10 za každou sezónu (prvních 10 % získává 10 tiketů, druhých 10 % 9 tiketů, ..., posledních 10 % 1 tiket).
  22. Body jsou supr, ale soupeře kvůli nim prosím nezabíjej. Hrajeme přece pro radost ze hry.
 6. Právnické kecy na závěr
  1. Přihlášením do ligy vyjadřuješ souhlas s těmito pravidly a se zveřejněním výsledků na www.vaseliga.cz .
  2. V zájmu lepšího fungování soutěže si vyhrazujeme právo upravit tato pravidla v průběhu soutěže.
  3. Pokud po dvě kola bez omluvy neodehraješ žádný zápas, budeš vyřazen z ligy, bez nároku na vrácení startovného.
  4. Pokud ti liga nedodala, to co slibuje, navrátíme ti po odůvodněné reklamaci startovné v plné výši.
  5. Hraješ na vlastní nebezpečí.
  6. Vznikne-li ti škoda účastí v této soutěži, nelze ji vymáhat na nás, organizátorech ligy.
  7. Pravidla, která jsme zde nezmínili, se řídí Oficiálními pravidly  badmintonu.
  8. Kéž tyto právní kecy nikdy nepotřebuješ.

Harmonogram ročníku 2018/2019

Podzimní sezóna

 • Říjnové kolo: 2.10. – 31.10.
 • Listopadové kolo: 1.11. – 2.12.
 • Prosincové kolo: 3.12. – 1.1.
 • Lednové kolo: 2.1. – 3.2.

Jarní sezóna

 • Únorové kolo: 5.2. – 3.3.
 • Březnové kolo: 4.3. – 31.3.
 • Dubnové kolo: 1.4. – 1.5.
 • Květnové kolo: 2.5. – 2.6.

Letní sezóna

 • Červnové kolo: 4.6. – 30.6.
 • Červencové kolo: 1.7. – 31.7.
 • Srpnové kolo: 1.8. – 1.9.
 • Zářijové kolo: 2.9. – 30.9.


 

Zkus to bez skreče a něco vyhraješ, člověče.

Hodně radosti na kurtu i v životě ti přeje tým VAŠÍ LIGY.

Platební metody

Platební metody

Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím