Načítám…
Tenis - nově i na 2 vítězné sety

Tenis - nově i na 2 vítězné sety

12. Listopad 2020

V tenisové VAŠÍ LIZE hrajeme primárně na jeden vítězný set. Ale někteří hráči hrají raději na dva vítězné sety. Nově pro ně zavádíme možnost zahrát si i na dva vítězné. Jak? Dočteš se v článku.

Výchozí situace

Mezi tenisty jsou dva tábory. Jedni by rádi hráli na dva vítězné sety, druzí preferují jeden set, který se stihne pohodlně odehrát do hodiny. Ve VAŠÍ LIZE hrajeme dlouhodobě na jeden hraný set, aby se právě zápasy (hlavně v zimě) stihly odehrát do hodiny.

V plzeňské tenisové lize (hlavně v předních úrovních) se ale přesto v poslední době hrálo (hlavně v létě) na dva vítězné sety. Potom byla otázka, jak přesně přepočítat na jeden set. Proto jeden z hráčů, Jirka Egermaier, přišel s návrhem na přepočet, který jsme společně s ním vyladili. Ten ti teď představíme.

Nově i na 2 vítězné

Díky přepočtu tedy oficiálně povolíme hru na dva vítězné sety. Přesto zůstává primárním režimem hra na jeden hraný set. Pokud se ale oba hráči domluví, mohou zápas do VAŠÍ LIGY odehrát na dva vítězné sety. Je na hráčích, jestli budou hrát na dva plné vítězné sety nebo místo třetího setu zvolí (super) tie-break. Teoreticky by bylo možné odehrát i na dva hrané sety, ale to spíše nedoporučujeme. V případě stavu 1:1 a shodného výsledku na gemy by bylo nutné odehrát vítězný míč/tie break. V každém případě doporučujeme, aby se hráči na režimu odehrání domluvit předem.

Jak to funguje

Stáhneš si tuto tabulku (v MS Excel) a zadáš výsledek dosažený na kurtu. Pomocí vzorce to přepočítá na výsledek, který by nejvíce odpovídal výsledku na jeden set (např. 6:1, 6:3 bude 6:2). Při přepočtu je drobně zvýhodněn vítěz. Tzn. výsledek 6:2, 6:3 bude po přepočtu 6:2. To není tolik složité a nebyla by asi třeba převodní tabulka. Komplikovanější je přepočet, když je stav 2:1 na sety. Když se hraje (super) tie-break, tak to nejdříve (super) tie-break přepočítá na běžný set. Pokud by někoho zajímal přesný výpočet, tak mrkni níže :) Pro ostatní doporučujeme stáhnout tu tabulku. Ta je na rozdíl od vzorečku úplně jednoduchá :)

Stáhnout si tabulku

Vzorec:

V (vítěz) = 6.5 + sign(λ) / 2

P (poražený) = min[round([(sign(λ) + 1) * s7 - (sign(λ) - 1) * s6] / 2 - eps), 6 ]

kde

  • λ = s6 - 4 + s7 - 5 - eps (pozná se, jestli jsem blíže stavu 6:4 nebo 7:5)
  • s6 = 6p/v (přepočet na šestkový set)
  • s7 = 7p/v (přepočet na sedmičkový set)
  • p = součet gemů poraženého
  • v = součet gemů vítěze
  • eps = malé kladné číslo

Pár možných otázek

Co když nechci hrát na dva vítězné sety? Nemusíš, primárně se hraje pořád na jeden set. Tabulka ale umožňuje přepočet, pokud se oba hráči domluví na hře na dva vítězné sety.

Kdy se domluvit na hře na dva vítězné? Domluv se soupeřem už při domlouvání zápasu. Je tomu nutné přizpůsobit rezervaci. Zápas na dva vítězné sety může trvat hodinu, ale i více než dvě.

Třetí set se hraje normální nebo (super) tie-break? Možné je oboje. Záleží na domluvě. Doporučujeme se domluvit předem.

Ať se daří,

vl-petr.jpg
Petr Lundák - správce ligy a vrchní běhna

Diskuze ke článku

Petr Houdek
Petr Houdek - Zajímavá možnost, někteří hráči ji pravděpodobně velmi ocení. Nabízí se ale otázka – proč tento výpočet nezahrnete rovnou do rozhraní pro zadávání výsledků? Buď by se ve výchozím stavu zobrazovalo jedno pole pro zadání jednoho setu s tím, že by se mohla přepínačem zobrazit možnost zadat setů více, nebo tam rovnou zobrazovat tři zadávací pole a body by se pak přidělovaly dle zadaného výsledku. Počítat to předem v Excelu, zvláště na mobilu, podle mě není úplně ideální řešení.
15. listopadu 2020, 18:55
Petr Lundák
Petr Lundák - Petře, máš pravdu. Je to takový první krok, abychom si to otestovali, jestli o to hráči budou mít zájem. Pokud se osvědčí ten způsob možného výběru, přidáme potom přímo do rozhraní. Petr
16. listopadu 2020, 08:42
Martin Málek
Martin Málek - Zájem rozhodně je, díky za tuhle možnost. Myslím, že hráči ve vysších úrovních hrající často i mimo ligu tuhle možnost ocení :)
16. listopadu 2020, 23:01
Martin Málek
Martin Málek - Za mě tedy preferuji 2 vítězné sety celé.
16. listopadu 2020, 23:03
Rowan Zajac
Rowan Zajac - někdo si výsledky ohýbá někdo si leckde přidává jiný zas ubírá podle svého gusta to je úplně v pořádku jinak mi nenapadá co bych dodal tombola mi letos nějak nedopadla smůla no
17. listopadu 2020, 16:14
Michal Rath
Michal Rath - To se jednou pár chytrých hlav dalo dohromady ... :)
23. listopadu 2020, 15:51
Rowan Zajac
Rowan Zajac - přéesněé
24. listopadu 2020, 20:30
Image 1
Honza Mládenec - Mně osobně přijde jako nesmysl hrát jen jeden set. To se člověk ani nezahřeje a navíc přichází o možnost zvrátit zápas, když prohraje první set, to v čem je ten tenis tak krásný 🤷‍♂️
24. dubna, 06:47
Rowan Zajac
Rowan Zajac - Zejména v zimních měsících na BO3S na to není obvykle prostor ani čas, jindy se zase sejdou hráči se slabší fyzičkou. Jen bych to doporučil otočit, hrát na BO3S jako standard anebo po dohodě hráčů jen na jeden. ;)
24. dubna, 07:43
Prosím přihlas se pokud chceš komentovat. Nemáš účet na VAŠÍ LIZE? Zaregistruj se!

Platební metody

Platební metody

Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím