Načítám…
Tenis - nově i na 2 vítězné sety

Tenis - nově i na 2 vítězné sety

12. Listopad 2020

V tenisové VAŠÍ LIZE hrajeme primárně na jeden vítězný set. Ale někteří hráči hrají raději na dva vítězné sety. Nově pro ně zavádíme možnost zahrát si i na dva vítězné. Jak? Dočteš se v článku.

Výchozí situace

Mezi tenisty jsou dva tábory. Jedni by rádi hráli na dva vítězné sety, druzí preferují jeden set, který se stihne pohodlně odehrát do hodiny. Ve VAŠÍ LIZE hrajeme dlouhodobě na jeden hraný set, aby se právě zápasy (hlavně v zimě) stihly odehrát do hodiny.

V plzeňské tenisové lize (hlavně v předních úrovních) se ale přesto v poslední době hrálo (hlavně v létě) na dva vítězné sety. Potom byla otázka, jak přesně přepočítat na jeden set. Proto jeden z hráčů, Jirka Egermaier, přišel s návrhem na přepočet, který jsme společně s ním vyladili. Ten ti teď představíme.

Nově i na 2 vítězné

Díky přepočtu tedy oficiálně povolíme hru na dva vítězné sety. Přesto zůstává primárním režimem hra na jeden hraný set. Pokud se ale oba hráči domluví, mohou zápas do VAŠÍ LIGY odehrát na dva vítězné sety. Je na hráčích, jestli budou hrát na dva plné vítězné sety nebo místo třetího setu zvolí (super) tie-break. Teoreticky by bylo možné odehrát i na dva hrané sety, ale to spíše nedoporučujeme. V případě stavu 1:1 a shodného výsledku na gemy by bylo nutné odehrát vítězný míč/tie break. V každém případě doporučujeme, aby se hráči na režimu odehrání domluvit předem.

Jak to funguje

V systému zadáš výsledek jednotlivých setů dosažených na kurtu. Pomocí vzorce to přepočítá na výsledek, který by nejvíce odpovídal výsledku na jeden set (např. 6:1, 6:3 bude 6:2), abychom mohli srovnávat výsledky na 1 a 2 sety. Při přepočtu je drobně zvýhodněn vítěz. Tzn. výsledek 6:2, 6:3 bude po přepočtu 6:3.

Když se hraje (super) tie-break, tak to nejdříve (super) tie-break přepočítá na běžný set. Pokud by někoho zajímal přesný výpočet, tak mrkni níže :)

V této tabulce můžeš vidět, jak přepočet funguje.

Vzorec:

V (vítěz) = 6.5 + sign(λ) / 2

P (poražený) = min[round([(sign(λ) + 1) * s7 - (sign(λ) - 1) * s6] / 2 - eps), 6 ]

kde

  • λ = s6 - 4 + s7 - 5 - eps (pozná se, jestli jsem blíže stavu 6:4 nebo 7:5)
  • s6 = 6p/v (přepočet na šestkový set)
  • s7 = 7p/v (přepočet na sedmičkový set)
  • p = součet gemů poraženého
  • v = součet gemů vítěze
  • eps = malé kladné číslo

Pár možných otázek

Co když nechci hrát na dva vítězné sety? Nemusíš, primárně se hraje pořád na jeden set. Tabulka ale umožňuje přepočet, pokud se oba hráči domluví na hře na dva vítězné sety.

Kdy se domluvit na hře na dva vítězné? Domluv se soupeřem už při domlouvání zápasu. Je tomu nutné přizpůsobit rezervaci. Zápas na dva vítězné sety může trvat hodinu, ale i více než dvě.

Třetí set se hraje normální nebo (super) tie-break? Možné je oboje. Záleží na domluvě. Doporučujeme se domluvit předem.

Ať se daří,

vl-petr.jpg
Petr Lundák - správce ligy a vrchní běhna

Diskuze ke článku

Petr Houdek
Petr Houdek - Zajímavá možnost, někteří hráči ji pravděpodobně velmi ocení. Nabízí se ale otázka – proč tento výpočet nezahrnete rovnou do rozhraní pro zadávání výsledků? Buď by se ve výchozím stavu zobrazovalo jedno pole pro zadání jednoho setu s tím, že by se mohla přepínačem zobrazit možnost zadat setů více, nebo tam rovnou zobrazovat tři zadávací pole a body by se pak přidělovaly dle zadaného výsledku. Počítat to předem v Excelu, zvláště na mobilu, podle mě není úplně ideální řešení.
15. listopadu 2020, 18:55
Petr Lundák
Petr Lundák - Petře, máš pravdu. Je to takový první krok, abychom si to otestovali, jestli o to hráči budou mít zájem. Pokud se osvědčí ten způsob možného výběru, přidáme potom přímo do rozhraní. Petr
16. listopadu 2020, 08:42
Martin Málek
Martin Málek - Zájem rozhodně je, díky za tuhle možnost. Myslím, že hráči ve vysších úrovních hrající často i mimo ligu tuhle možnost ocení :)
16. listopadu 2020, 23:01
Martin Málek
Martin Málek - Za mě tedy preferuji 2 vítězné sety celé.
16. listopadu 2020, 23:03
Roman Zajac
Roman Zajac - někdo si výsledky ohýbá někdo si leckde přidává jiný zas ubírá podle svého gusta to je úplně v pořádku jinak mi nenapadá co bych dodal tombola mi letos nějak nedopadla smůla no
17. listopadu 2020, 16:14
Michal Rath
Michal Rath - To se jednou pár chytrých hlav dalo dohromady ... :)
23. listopadu 2020, 15:51
Roman Zajac
Roman Zajac - přéesněé
24. listopadu 2020, 20:30
Honza Mládenec
Honza Mládenec - Mně osobně přijde jako nesmysl hrát jen jeden set. To se člověk ani nezahřeje a navíc přichází o možnost zvrátit zápas, když prohraje první set, to v čem je ten tenis tak krásný 🤷‍♂️
24. dubna 2022, 06:47
Roman Zajac
Roman Zajac - Zejména v zimních měsících na BO3S na to není obvykle prostor ani čas, jindy se zase sejdou hráči se slabší fyzičkou. Jen bych to doporučil otočit, hrát na BO3S jako standard anebo po dohodě hráčů jen na jeden. ;)
24. dubna 2022, 07:43
Peter Šurkala
Peter Šurkala - Upravte to na 2 vítězné sety....a nepotřebujeme žádnou tabulku:))
5. července 2022, 13:00
Stephen Hitchcock
Stephen Hitchcock - This is great news! I much prefer playing 2 sets plus tie breaker (if needed) over 2 hours. This is how they do it in Huraliga and to be honest it is much better. To go through all the trouble of getting ready beforehand and commute to the tennis hall just to play one set in an hour? Doesn't make any sense to me. You have to warm up the first 10-15 mins, leaving only 45 mins to play one set: so you often feel rushed, and often 1 hour is not enough time, so must add another 30 mins (if the courts aren't already booked). Maybe you could split the league into a 1 hour and 2 hour sub category? Just a suggestion :-)
28. srpna 2022, 11:22
Petr Lundák
Petr Lundák - Thanks for your idea with splitting the league 1 vs 2 hours sub category, but it would mean less players in both categories and therefore less equal games. We hope that to prefer 1 set match but the possibility to play 2 sets plus super tiebreak makes sense and it is actually already used in the league. At least as far as I know a lot of players in Plzeň play for 2 sets at least during the summer season. Petr
28. srpna 2022, 22:04
Prosím přihlas se pokud chceš komentovat. Nemáš účet na VAŠÍ LIZE? Zaregistruj se!

Platební metody

Platební metody